912/​206

Peter Raadsig (f. København 1806, d. sst. 1882)

En kilde ved en tidligere offentlig vaskeplads - lavatoio pubblico - nær Cervarra. Sign. P. R. Cervarra 1842. Olie på papir monteret på lærred. 39×55.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1308, 2013 nr. 28. Bruun Rasmussen auktion 1812, 2018 nr. 29.

Peter Raadsig var i Italien i årene 1841–1845.

Cervarra er en lille italiensk landsby i Appenninerne.

Krakeleringer. Enkelte minimale retoucheringer. Mindre papirtab i øverste venstre hjørne. Behov for let overfladerensning.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag