2014/221
En samling lommeure af sølv, metal samt et af guld, henholdsvis hvide og gyldne skiver med araber- og romertal, nogle med små sekunder, overvejende ej mærkede, et Omega, et Chronometre Weca. 19.-20. årh. Diam. 31–65 mm. (10)
Seks ure fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Alle ure med skader eller manglende viser og andre defekter. Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud