1934/1545
Fransk Charles X bordur af forgyldt bronze og mahogni, urhus båret af søjler hvor imellem fritsvingende regulator pendul. 19. årh.s midte. H. 49. B. 26. D. 15.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfælger.
Varia, 22. august 2019
Vurdering
Hammerslag