C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)
Portræt af professorinde Birgitte Franciska Clausen, f. Swane (1797–1875). Sign. Jensen pinxit. Dateret på bagsiden 1830. Olie på lærred. 24×20.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Retoucheringer.
988012 |