Karl Jensen (f. Holstebro 1851, d. Hillerød 1933)
Kunstnerens søsterdatter ved lektierne. 1910. Sign. K. J. Olie på malepap. 29,5×39.
Udstillet: Udstillingen “I Skyggen af de andre”, Holstebro Museum, 1995, nr. 234. Verso udstillingslabel herfra.
Mindre krakeleringer samt retoucheringer og ved kant enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
1001159 |