Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
Bordskål og kande af hårdbrændt lertøj, skål indvendigt modelleret med dekor i relief. Dekoreret med gråblå Boraxglasur. Skål signeret Gutte, kande stemplet monogram. Skål: H. 12. Diam. 26,7. Kande: H. 11,5. L. inkl. hank 12. (2)
Bogen “Mitt livs kruka. Om keramikern Gutte Eriksen”, af Mailis Stensman, omhandlende Gutte Eriksens keramik medfølger.
Sparsom brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
13 bud