2434/845
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sofa-briks med stel af oregonpine. Under sæde to udtræksskuffer med greb af kernelæder. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med ternet stof. Antageligt udført hos Erhard Rasmussen. L. 202.
Litteratur: Thomas Mogensen: “Et fuldt møbeleret liv”, ill. s. 159.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afslag.
Moderne kunst og design, 20. august 2024
Vurdering
Hammerslag