1950/611
J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)
“Studie af pigerne i skomagerboden i Valencia”. Tryksign. JFW, 16 Maj, 1912. Litografi. Lysmål 35×42.
Litteratur: Sigurd Schultz: “J.F. Willumsen”, 1967. nr. 152.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag