2417/259
Dansk Frederik 4 krudthorn dateret 1712 i fladpresset kohorn med træbund og -lukke dekoreret med Frederik den 4. kronede spejlmonogram på forsiden samt årstallet 1712 antagelig for Landmilitsen samt tysk jagtdolk omkring 1900 med greb i tal udskåret med jagthund og ca. 12 cm. langt blad i læderskede med to nysølvbeslag. (2)
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
Vurdering
Hammerslag