825/​40

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Sex Portræter af Herman A. Kählers børn”. Usigneret. Olie på træ overført på lærred. 30×53. Samtidig kunstnerramme.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 401.

Udstillet: Kunstforeningen, “Fortegnelse over Malerier og Studier af L. A. Ring 1880–1910”, 1953 nr. 40. Nivaagaards Malerisamling, “Symbolismen i Dansk Kunst”, 1993 nr. 72, afb. planche XV. Ordrupgaard, “L. A. Ring 1854–1934”, nr. 61, afb. s. 73. Statens Museum for Kunst og Randers Kunstmuseum, “På kanten af verden”, 2006–2007 nr. 43, afb. s. 234.

Litteratur: Peter Hertz, “L. A. Ring”, 1934 s. 312. Cai M. Woel,“L. A. Ring”, 1937 s. 24, afb. s. 24.

Proveniens: Keramiker Herman A. og Jansine Kähler (1898). Arvet af sønnen Herman Hans Christian Kähler. Arvet af Karen (senere Karen Poul Petersen) og overlæge E. K. Ebbesen, Næstved (1953) Karen Poul Petersen.

L. A. Ring udførte de seks profilportrætter som sølvbryllupsgave til svigerforældrene Herman og Jansine Kähler i 1898. Sigrid (1874) den ældste yderst, herefter Herman Hans Christian (1876), Hedevig (1878), Ebba (1880), Elisabeth (1882) og Stella (1886).

Det er et usædvanligt værk i Rings oeuvre.

Peter Nørgaard Larsen skriver i, “L. A. Ring. På kanten af verden”, 2006 s. 234: “Med anvendelsen af guldgrunden, den bemærkelsesværdige og reliefagtige organisering af portræthovederne og oversættelsen af træstammer, grene og løvværk til ornamentale forløb skabte Ring et værk, som placerede sig blandt de mest radikale inden for samtidens danske symbolisme”.

De solide egestammer symboliserer forældrene, hvis arme (grene) fletter sig sammen over børnene, der er slægtens fremtid.

Udvalgt kunst, 28. november 2011

Vur­dering

350.000–400.000 DKK

Hammerslag

480.000 DKK