1635/1731
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, tin og hvid marmor, urhus prydet med gudinden Demeter, hvidemaljeret skive med romertal. 20. årh.s begyndelse. H. 49.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Reparation øverst til højre.
Varia, 1. september 2016
Vurdering
Hammerslag