2003/768
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Kommode af mahogni. Top ilagt 24 kakler med blå motiver. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 78. B. 110. D. 44,5.
Fire nøgler medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og kanthak. Kakler med ældre afslag.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag