1739/552
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/4”. Pendel med bajonetfatning af bruneret messing, overskærm af gulmalet zink, mellem- og underskærm af to-lags opalglas. Stemplet PH-4 Patented. Udført hos Louis Poulsen. Ca. 1930. Diam. 40.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Overskærm med afskalninger. Mellem- og underskærm med mindre afslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag
11 bud