Tysk bordlampe af messing og bronzeret metal, fodstykke støbt med ørne, skærm af opalglas. Bordlampe af bronze, snoet stamme prydet med bladværk. samt petroleumslampe af messing med hvid kuppel. 20. årh.s begyndelse. H. 46–66. (3)
Ørnelampe med klippet ledning. Opalskærm med mindre kanthak. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 1. juni 2017