891/​165

Torbenfeldt kabinetskabet

Kabinetskab af sort lakkeret træ med forgyldt dekoration i Japansk maner, buet top, overdel med central placeret spejl, bag hvilket en hylde og fem små skuffer, på hver side af spejlet pannelerede døre, bag hvilke små skuffer, herunder to store skuffer, underdelen med konkave sider med døre bag hvilke tre skuffer, front med stort panel. 18. årh.s midte. H. 198. B. 109. D. 83.

Proveniens: Torbenfeldt slot, Sjælland, tidligere kaldet Frydendal slot. Litteratur: Afbildet i 'Danske Slotte og Herregårde' Hassings forlag, s. 99.

Torbenfeldt nævnes første gang i 1377. De tidlige ejere omfatte medlemmer af de adelige Moltke, Gøye og Brahe familier. I 1668 blev godset overtaget af Frederik III, der omdøbte slottet Frydendal. Navnet blev senere ændret tilbage til Torbenfeldt af Treschow familien. Det er ukendt hvordan kabinettet kom til husstanden og hvor det kom fra. Et billede af kabinettet er taget i den store sal på Torbenfeldt som vises i “Danske Slotte og herregårde”, Hastings Forlag, s. 99.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

250.000 DKK

Hammerslag