1632/852
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kuglelamel”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 38. Diam. 40.
Fremstår med alders og brugsslitage. Nederste skærm mangler. Behov for overfladerens. Røglugt. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
Vurdering
Hammerslag