1949/​903

Dansk snedkermester

Et par armstole med ben og armlæn af mahogni, betrukket i sæde, sider og ryg med sort skind. 1940'erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne. Den ene stol med mindre pletter på skind samt mindre slidmærke.

Moderne kunst og design, 3. december 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK