1949/903
Dansk snedkermester
Et par armstole med ben og armlæn af mahogni, betrukket i sæde, sider og ryg med sort skind. 1940'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne. Den ene stol med mindre pletter på skind samt mindre slidmærke.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag