Foto endnu ikke klar
891/​1544

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Opus 2, nr. 25”, 1943. Sign. på blændrammen Richard Mortensen 23–10-43. Olie på lærred. 150×110

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen: Afklaringens år 1940–1958. Besættelse og rekonstruktion”, København, 1992, gengivet fig. 199 side 163.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK