2221/976
Bernard Buffet (f. Paris 1928, d. Tourtour 1999)
“Lion” og “Rhinoceros”. To dybe tallerkener af sterlingsølv. Indvendigt med påtrykte motiver i sort. Tryksign. Bernard Buffet. Stemplet 925/1000, hhv. H 119 og H 24. Samlet vægt ca. 414 g. Diam. 20,3. (2)
Æsker af træ medfølger, og disse er monteret med vægophæng.
Fremstår med mindre brugsslitage, herunder mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. maj 2022
Vurdering
Hammerslag