1506/265
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Rektangulært sofabord med profileret stel af mahogni, på tilspidsende ben, plade med 32 hollandske fliser af fajance, dekorerede i mangan med blomstervaser. Fliser 19. årh. H. 60,5. L. 110. B. 58.
Stel ujævnt falmet. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fliser med krakeleringer og enkelte mindre kanthak.
Ældre malerier og møbler, 2. februar 2015
Vurdering
Hammerslag