Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
En sælfanger ordner sin fangst på isen. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 61×91.
Krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger samt mindre retoucheringer. Gullige rester af fernis. Rensning anbefales.