902/​622

Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)

“Veninderne syer julegaver”, 1913. Sign. monogram. Olie på compoboard. 50×60.

Udstillet: Kunstforeningen, København, 1913 (Arbejder af seks yngre danske malere). Udstillet: Den Frie Udstilling, København, 1914, kat. nr. 11. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1918. Udstillet: “Harald Giersing Mindeudstilling”, Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 162. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1946. Udstillet: Giersing, Statens Museum for Kunst, 1981, kat. nr. 21, gengivet i kataloget side 30.

Proveniens: Grosserer S. Engel, København. Dennes stempel på bagsiden. Købt af kunstneren antagelig omkring 1915.

Malerier og skulpturer, 8. juni 2021

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK