Rektangulært skrivebord af teak, plade af endetræ, front med to skuffer integreret i profileret sarg, sko af messing samt skuffesektion på hjul med tre skuffer. Udført hos Tranekær Furniture. Skrivebord H. 72. L. 196. B. 96. Skuffesektion H. 59. B. 41. D. 73. (2)
Skrivebord med messingplade stemplet architect Gorm Lindum, Tranekær Furniture. Nr. 766.
Litteratur: Møbelfabrikantforeningen i Danmark Dansk Design-Danske Møbler 79/80, s. 203.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder overfladeridser og -mærker. Top med varmemærker samt skjolder. Bagerste kantliste på bordpladen er flækket.
Moderne kunst og design, 10. december 2019