Antikt Yomut engsi, central Asien, Turkmenien. Yomut nomadestammen. Klassisk firopdelt midterfelt og afsluttende skørt med træer. Engsi er betegnelsen for denne type nomade brugsgenstand som oprindeligt(i det 19. årh) blen anvendt som knyttet “hoveddør” til den runde nomade Yurte(telt). 19. årh. 159×124.
Proveniens: Erhvervet i ca. år 2000 hos den københavnske tæppehandler Hans Elmby som havde Turkmenske tæpper som sit speciale og udgav flere udstillingskataloger(1990–2003) med antikke turkmenske tæpper, tekstiler og vævede nomade brugsgenstande.
Jævnt slidt. Fremstår med mindre reparationer her og der. To reparationer ved nederste to hjørner.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
19 bud