2439/​1754

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

To-personers sofa samt to lænestole. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med farvet rødt skind. Ben af mahogni. Model 2209 og 2207. Designet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. Sofa L. 185. (3)

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Eftersyn
Fra i Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?