2439/1754
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
To-personers sofa samt to lænestole. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med farvet rødt skind. Ben af mahogni. Model 2209 og 2207. Designet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. Sofa L. 185. (3)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Eftersyn
I
Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering
Næste bud
Dit maksbud
6 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
902051 | ||
899448 | ||
811055 | ||
872185 | ||
805900 | ||
852844 |