324/28
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget” Hvilestol med vippebeslag og drejestel, stjernefod af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med rød alcantara. Model 3319. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen.
A2/270
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Alcantara med pletter og smuds.
Tvangssalg, 5. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud