2138/706
Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
“X-chair”. Et par lænestole med stel af af teakbejdset bøg, sæde og ryg betrukket med brunt skind med feltsyninger. Udført 1970erne hos Fritz Hansen. (2)
Generelt god stand. Fremstår med almindeligt alders- og brugsslitage. Restaureret. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag