2138/​706

Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)

Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)

“X-chair”. Et par lænestole med stel af af teakbejdset bøg, sæde og ryg betrukket med brunt skind med feltsyninger. Udført 1970erne hos Fritz Hansen. (2)

Generelt god stand. Fremstår med almindeligt alders- og brugsslitage. Restaureret. Enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag