1607/​534

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 25”. Lænestol af patineret eg med sæde og ryg af flettet papirgarn. Tegnet 1950. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense.

Præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 10, oktober 1950 på annoncesider. Litteratur: Carl Hansen & Søn/Salesco, katalog 1964. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 111. Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, s. 85. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 319.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Papirgarn med enkelte mindre defekter.

Moderne kunst og design, 16. februar 2016

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
8.500 DKK