2040/803
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
“MK-16”. Sæt på fire foldestole med stel af bøg, armlæn af kærnelæder, sæde og ryg udspændt med kanvas, beslag af messing. Formgivet 1932. Udført hos Interna, med plakette herfra. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage herunder ridser, mærker, pletter og smuds. Armlæn med krakeleringer og skjolder.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud