Ane Marie Hansen (f. Knardrup v. Ballerup 1852, d. København 1941)
Almueinteriør med to kvinder i samtale ved et opdækket bord. Usigneret. Olie på lærred. 51×65.
Ane Marie Hansen studerede på Vilhelm Kyhns Tegneskole for Kvinder i 1872, og efterfølgende var hun i to vintre elev på Kunstnernes Frie Studieskoler under P. S. Krøyer. Hun debuterede på Decemberudstillingen på Charlottenborg i 1884 og blev derefter regelmæssig udstiller på Charlottenborg. Hun udstillede også med Kunstnerforeningen af 18. november i en lang årrække og deltog i Kvindernes Udstilling fra Fortid og Nutid i 1895 samt Kvindelige Kunstneres Retrospektive Udstilling i 1920. Ane Marie Hansen malede fortrinsvis portrætter og genrebilleder.
Lærred forøget langs kanter med synlige sting. Retoucheringer. Talrige krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. juni 2021
19 bud