Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Parti fra Grønland med udsigt til bjerge. Usigneret. Olie på lærred. 35,5×27.
Proveniens: Emanuel A. Petersens dødsbo 1949.
Behov for rensning. Større krakeleringer. Få mindre krakeleringer ved højre, nedre rammekant.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. november 2023
10 bud