1408/​853

Arne Bang og Saxbo (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Tre lågkrukker af stentøj, dekoreret med hhv. grønnistret, lys og blålig glasur. Sign. monogram, nummereret 157 og 183. To låg af sølv med lågknopper i form af bær og blomst, samt låg af patineret kobber. Medfølger ske med skaft af sølv. Samt Saxbo lågkrukke af stentøj, dekoreret med mørkeblå glasur, låg af sterlingsølv. Stemplet Saxbo Danmark 21. Sølvlåg udført hos Horsens Sølvvarefabrik og A.F. Rasmussen. H. inkl. låg 7,5–9. (4)

Grøn Arne Bang krukke med mindre kanthak. Låg med lågknop i form af blomst trykket på kant.

Moderne kunst og design, 18. februar 2014

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

10 bud

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK