869/​1025

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

Guy Ernest Debord (f. Paris 1931, d. Bellevue-la-Montagne 1994)

“Fin de Copenhague”, 1957. Bog/hæfte signeret Jorn samt GE Debord, 32/200. Udgivet af Bauhaus Imaginiste, København. Udført hos Permild & Rosengreen, København. Original indbinding.

Hofman Hansen (red.): Bibliografi over Asger Jorns Skrifter, #166 samt Thomas Hvid Kromann: “Montager svøbt i matricepap. En materialearkæologisk undersøgelse af Asger Jorn og Guy Debords ”Fin de Copenhague“”, in Fund og forskning, Bind 54, s. 587, 2015.

Indbinding med mindre brugsspor. Tråde i ryg en anelse løse.

Cobra, 6. december 2016

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

52.000 DKK