873/​1008

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Unika sofabord med kehlet top og “sko” af massiv teak, stel af oregon pine med svungne sprosser. Udført på specialbestilling til Bing & Grøndahls forretning på Amager Torv i 1946 hos snedkermester Niels Vodder, ej stemplet. H. 61. L. 120. B. 58.

Proveniens: Privat dansk samling.

Litteratur: Esbjørn Hiort: “Arkitekten Finn Juhl”, ill. s. 68. Litteratur: Særtryk af “Arkitekten”, 1947.

I 1946 fik Finn Juhl til opgave at indrette Bing & Grøndahls forretning på Amager Torv i København. Til dette interiør tegnede han en række unika modeller som ikke er blevet anvendt andetsteds. Heriblandt var der nogle bord udført i teak samt nogle udført i teak og oregon pine, hvilket var de samme træsorter anvendt til butikkens paneler og skabe. Bordene blev brugt til at udstille porcelænet, og for at variere udtrykket, blev nogle af bordenes toppe malet i enten blågrøn, Kina-rød eller grøn. Dette skabte en variation i udstillingen af det ellers ensfarvede, hvide porcelæn. Dette bord er et af to borde af samme størrelse og formgivning, som hidrører fra butikken. Bordet stod på 1. sal, hvor det andet eksemplar af samme model - dette dog med bemalet top - stod i butikkens stueplan.

Design: Nordic Masters, 27. september 2017

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK