1519/​975

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)

“PH-4,5/3”. Bordlampe af patineret bronce med skønvirkeornamentik i relief, monteret med lampetop mrk. “Pat. Appl.” overskærm af to-lags opalglas med senere bemaling, mellem- og underskærm af ét-lags opalglas. Lampefod ej stemplet. Top udført 1926–1928 hos Louis Poulsen. H. 67.

Litteratur: “PH Lampen”, Louis Poulsen “Katalog B”1931–32 s. 25 : “PH Bordlampetop. Bestaar af Overdel med Stel, Skærme og Glødelampe. Leveres til Paamontering af egne Bordlampefødder, Lampetter etc.”

Senere fatning ikke af porcelæn. Overskærms bemaling senere og ikke original. Almindelig brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 5. maj 2015

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

14.500 DKK
14.000 DKK