921/​435

Martin Bigum (f. København 1966)

“Hunter & The Hunted”, 2001. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 160×225.

Litteratur: Kunstnerens hjemmeside martinbigum.dk gengivet under afsnittet “Works”, “The Homecoming” (1997–2002). Udstillet: “Martin Bigum - Min egen kunst 1989–2014”, Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg, Hillerød og Bornholms Kunstmuseum, 30. januar - 26. juli 2015. Proveniens: Privatsamling, Tyskland.

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK