2008/​13 Michael Ancher: To ældre mænd i samtale. Sign. M. A. Olie på træ. 60×40.

Be­skriv­el­se

To ældre mænd i samtale. Sign. M. A. Olie på træ. 60×40.

Winkel & Magnussen auktion 367, 1951 nr. 4a.

Mindre retoucheringer. Områder med tyndere bemaling. Nogle mindre krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Kunstner

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Vur­dering

25.000–30.000 kr.

Hammerslag