2008/13
Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
To ældre mænd i samtale. Sign. M. A. Olie på træ. 60×40.
Winkel & Magnussen auktion 367, 1951 nr. 4a.
Mindre retoucheringer. Områder med tyndere bemaling. Nogle mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
Vurdering
Hammerslag