891/​264

Dobbelt signeret Mashad tæppe, nordøstlige Persien. Medaljondesign på lys bund prydet med træer, blomster og talrige fuglemotiver, hovedbort med cartoucher med dragemotiver og akantusblade. Et veldesignet stykke præcisionsarbejde af et tæppe, tilvirket af de bedste materialer. Knyttet med korkuld på silkekæde og partier med silkeluv. C. 1,44 mio. kn. pr. m2. Signeret: Iran Mashad Bager Golparvar. 20. årh.s slutning. 250×163.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag