Knud Nielsen (f. Fredensborg 1916, d. Vindelev 2008)
Landskab med figurer. Sign. på bagsiden Knud N, Juli 1967. Olie på lærred. 100×81.
Litteratur: Knud Nielsen: “Malerier og arbejder på papir: 1941–1995”, gengivet s. 87. Udstillet: “Den Frie”, København 1996. Udstillet: Schloss Cappenberg, Selm, 1996–1997. Udstillet: Vejle Kunstmuseum, 1997.
CoBrA, 1. december 2020