2136/93
Aureole dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af guld mærket Aureole samt bl.a. Montre de haute precision No. 192958. Alle kapsler signeret Aureole samt nummereret 192958. Schweiz ca. 1900. Vægt i alt 118 g. Kassediam. 54 mm.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Glasset mangler. Minutviser med ir. Let bulet kasserand. Kædering og krone ej guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. september 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud