Christen Dalsgaard (f. Skive 1824, d. Sorø 1907)
Parti fra kysten nær herregården Krabbesholm. Sign. C. D. Krabbesholm September 1848. Bly på papir monteret i passepartout. Bladstørrelse 18×28,5. Uindrammet.
Christen Dalsgaard blev født på herregården Krabbesholm ved Skive, som var i hans far eje fra 1832–1870.
Papiret er gulnet. Mærker efter montering. Enkelte misfarvninger. Papiret er lidt krøllet.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021