1637/​982

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Unika skærebræt samt bordskål af massiv teak. Bordskål stemplet Dansk Designs, Denmark, IHQ. Skærebræt betegnet “Has been tested under a strong heating lamp for about 10 hours” og “End wood sample.... June 25. 69”. Udført som prototyper hos Nissen, Langaa. 23,5×24 og 31×28. (2)

Erhvervet af nuværende ejer af tidligere medarbejder hos Nissen, Langaa.

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 13. september 2016

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.400 DKK

18 bud

(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
950 DKK
800 DKK
(Autobud) 750 DKK
700 DKK
320 DKK
(Autobud) 300 DKK
290 DKK
280 DKK
(Autobud) 270 DKK
260 DKK
250 DKK