1637/982
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
Unika skærebræt samt bordskål af massiv teak. Bordskål stemplet Dansk Designs, Denmark, IHQ. Skærebræt betegnet “Has been tested under a strong heating lamp for about 10 hours” og “End wood sample.... June 25. 69”. Udført som prototyper hos Nissen, Langaa. 23,5×24 og 31×28. (2)
Erhvervet af nuværende ejer af tidligere medarbejder hos Nissen, Langaa.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 13. september 2016
Vurdering
Hammerslag
18 bud