1709/627
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Bestiksæt af stål med skafter af porcelæn dekoreret med blå glasur. Udført og stemplet af Rosenthal, Tyskland. (34)
Bestående af: 7 middagsknive, 11 middagsgafler, 8 middagsskeer, 3 store theskeer, 3 theskeer, 2 små serveringsgafler.
Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Tre gafler med anderledes samling (se foto).
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
Vurdering
Hammerslag
17 bud