Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
Skibe i Sundet udfor Kronborg. 1882. Usigneret. Olie på lærred. 28×43.
På delvist afrevet etiket betegnet: Skibe i Sun[...] udfor Kron[....] Vilhelm Melby[.] samt på blændrammen dateret 1882.
Mindre krakeleringer. Enkelt retouchering. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020