2048/45
Thailandsk Ayutthaya Buddhahoved af sandsten med nedslåede øjne indlagte med sorte sten, øjenbryn og mund i relief. Monteret på stand. Thailand, ca. 17. årh. H. ekskl. stand 30 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle revner, afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag