2048/​45

Thailandsk Ayutthaya Buddhahoved af sandsten med nedslåede øjne indlagte med sorte sten, øjenbryn og mund i relief. Monteret på stand. Thailand, ca. 17. årh. H. ekskl. stand 30 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle revner, afslag.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag