865/​12

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

“Minervatemplet på Nervas Forum i Rom”. Ca. 1840. Usigneret. Olie på lærred. 35×27.

Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 213.

Litteratur: Knud Voss, “Guldalderens Malerkunst”, 1968 afb. omtalt s. 134–135: “Stor spontan Kraft kunne Constantin Hansen lægge i saadan spontant Maleri; i det her gengivne Billede af et parti af Minervatemplet ved Nervas Forum synes han beslægtet med Piranesi i sit sikre Greb om det vældige i romersk Arkitektur”. afb. s. 137.

Proveniens: Maleren Janus la Cour. Generalkonsul Johan Hansens samling, Winkel & Magnussen auktion 119 (del I), 1932 nr. 55.

Minervatemplet, som ligger på den korte side af forum, blev færdigbygget af kejser Domitian 97 AD. Han dyrkede i særdeleshed Minerva. Templet var stadig i god stand ind i det 16. årh. indtil pave Paul V brugte materiale derfra til Fontana dell'Acqua Paola på Janiculum højen og til Borghese kapellet i Santa Maria Maggiore kirken.

Malerier & tegninger, 31. maj 2016

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK