1950/850
Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)
Teleskop bordlampe af messing og sortlakeret metal. Skærm af plisseret akryl. Udført hos Le Klint. H. 50–72.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærm med folder. Fod med malingbobler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag