1451/566
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
“Marselis”. Dråbeformet vase af fajance med firkantede mønstre. Dekoreret med lys glasur. Stemplet monogram, 2631. Udført og stemplet hos Aluminia. H. 20.
Nogle overfladeridser. Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 16. december 2014
Vurdering
Hammerslag