1451/​566

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

“Marselis”. Dråbeformet vase af fajance med firkantede mønstre. Dekoreret med lys glasur. Stemplet monogram, 2631. Udført og stemplet hos Aluminia. H. 20.

Nogle overfladeridser. Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 16. december 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
1.000 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK